روز پری دندان

روز 22 آگوست در آمریکا به نام روز ملی پری دندانی نامگذاری شده است .

فهرست مطالب این مقاله

روز پری دندانی (فرشته دندان)

روز پری دندانی ریشه در سنت ها و باورهای قدیمی نقاط مختلف جهان دارد. این روز بر اساس یک افسانه قدیمی کودکان نامگذاری شده است.  مطابق با این افسانه  وقتی  بچه ای دندان شیری خود را از دست می‌دهد، اگر دندان افتاده خود را هنگام خواب در زیر بالش بگذارد، پری دندان نیمه های شب از راه می‌رسد  و یک هدیه مانند: اسباب بازی، شکلات، پول و …. در زیر بالشش قرار می‌دهد. امروزه روز پری دندانی مصادف با 22 آگوست در سراسر جهان با مراسم و برنامه های آموزشی ویژه ای برای کودکان و خانواده ها برگزار می‌شود.

 نام گذاری روز پری دندان برای اولین بار، در اوایل قرن بیستم در ایالات متحده آمریکا شکل گرفت  و روز 22 آگوست در آمریکا به نام روز ملی پری دندانی انتخاب و ثبت شد  که هر ساله این روز از طرف انجمن دندانپزشکی آمریکا با برنامه های آموزشی مختلفی برای خانواده ها  برگزار می‌شود.

تاریخچه افسانه پری دندانی

پری دندانی الهام گرفته از افسانه های مردم  در سراسر جهان است. که در این میان می‌توان  به طور خاص به باورهایی  مانند: « پری دندان » ، « قیمت دندان » ، « موش دندان » و افسانه فرانسوی موش سفید  اشاره کرد.

« پری دندان »

پری دندان یک شخصیت خیالی در افسانه های کودکان است که بیشتر در فرهنگ کشورهای انگلیسی زبان رایج بوده است.  در این افسانه شخصیت خیالی و دوست داشتنی به نام پری دندان وجود دارد  که وقتی کودکان دندان های شیری خود را از دست می‌دهند، اگر دندان شیری افتاده خود را هنگام خواب در زیر بالش بگذارند، پری دندان نیمه های شب می‌آید و دندان شیری افتاده را بر می‌دارد  و به جای آن مقداری پول و یا هدیه در زیر بالش آنها قرار می‌دهد.

« قیمت دندان »

بر اساس یکی از باورها در شمال اروپا سنتی کهن به نام قیمت دندان رواج داشته است. به این صورت که وقتی دندان شیری کودکی می‌افتاد، والدین کودک مبلغی پول را به عنوان هدیه به جای دندان شیری افتاده به کودک می‌دادند. میزان پولی که توسط والدین به کودکان داده می‌شد به شرایط اقتصادی خانواده بستگی داشت. این سنت آرام آرام به کشورهای دیگر نیز منتقل شد  و شکل هدیه نیز تغییراتی کرد.

« موش دندان »

موش دندان از افسانه های دیگر است که از مکزیک تا نیوزیلند رواج دارد. از آنجا که موش ها جوندگانی با دندان های قوی و دائمی هستند، براساس این داستان بچه ها دندان های شیری و سست خود را از دست می‌دهند تا بتوانند آنها را با دندان های قوی موش جایگزین کنند.

افسانه فرانسوی پری دندان

پری دندان از یک افسانه فرانسوی هم به وجود آمده است. در این افسانه یک ملکه خوب توسط یک پادشاه بدجنس اذیت می‌شده است.  موشی سفید برای کمک به ملکه خود را به شکل پری در می‌آورد  و در زیر بالش پادشاه پنهان می‌شود  و دندان های پادشاه بدجنس را از جا می‌کند  و بدین ترتیب با کمک به ملکه،  پادشاه را شکست می‌دهد. بنابراین فرانسوی ها در افسانه خود به جای شخصیت پری، موش سفیدی را خیال پردازی می‌کنند  که در زیر بالش کودکان به جای دندان شیری افتاده آنها،  سکه قرار می‌دهد.

از جمله مراسمی که در کشورهای مختلف برای دندان شیری افتاده کودکان  برگزار می‌شود ؛ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

*- در افسانه فرانسوی ها به جای شخصیت پری دندان یک موش سفید خیال پردازی می‌شود که به جای دندان شیری افتاده، در زیر بالش کودکان  سکه قرار می‌دهد.

*- در کشورهای اسپانیایی زبان شخصیت خیالی پری، دندان افتاده کودک را با یک هدیه مورد علاقه کودک عوض می‌کند.

*- در کشور ایتالیا، والدین دندان شیری افتاده کودکان را با یک عروسک میکی موس عوض می‌کنند.

*- در برخی از کشورهای آسیایی مانند ژاپن، کره، ویتنام و.. زمانی که کودک دندان شیری خود را از دست می‌دهد، والدین با صدای بلند دعا می کنند که  این دندان افتاده با دندان موش جایگزین شود، چرا که موش‌ها دارای دندان های دائمی و قوی هستند.

*- در برخی کشورهای خاورمیانه مانند عراق، مصر، اردن و … دندان افتاده کودک را به سمت خورشید پرتاب می‌کنند.

از رسم های دیگر که امروزه بسیار رواج پیدا کرده است، می توان به گذاشتن نامه از طرف پری دندان در زیر بالش کودکان و تشویق آن ها به مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و حفظ سلامت دهان و دندان اشاره کرد.

هدف از افسانه پری دندان

در واقع شکل گیری افسانه پری دندان راهی برای کم کردن ترس، درد و ناراحتی کودکان بابت از دست دادن دندان های شیری است. در واقع والدین به وسیله شخصیت خیالی پری دندان روند درد، ترس و از دست دادن دندان های شیری را در دنیای خیالی کودکان لذت بخش کرده و به این ترتیب روند تکرار طبیعی از دست دادن دندان های شیری از سمت کودک راحت تر پذیرفته می‌شود.

در آخر

روز 22 آگوست در آمریکا به نام روز ملی پری دندانی نامگذاری شده است. در این روز انجمن دندانپزشکی آمریکا، برنامه های آموزشی مختلفی را برای خانواده ها برگزار می‌کند. این روز در نقاط مختلف جهان نیز با ایده های خلاقانه، مراسم و برنامه‌های آموزشی بسیاری جهت تشویق کودکان برای حفظ بهداشت و سلامت دهان و دندان برگزار می شود.

 

 

مقالات دیگر شایان نمودار

دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید

ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من